Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (37)
- (33)
- (1)
- (6)
- (21)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (55)
- (1)
- (8)
- (260)
- (1)
- (6)
- (37)
- (404)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (4)
- (2)
- (45)
- (3)
- (4)
- (316)
- (60)
- (5)
- (1)
- (16)
- (80)
- (1)
- (56)
- (18)
- (16)
- (16)
- (62)
- (3)
- (2)
- (3)
- (259)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (66)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (55)
- (64)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (11)
- (1)
- (81)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (82)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (90)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (129)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (332)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (285)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (24)
- (3)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ Black Phenolic Screw Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bond between liner and cap retains adhesive properties even after repeated autoclaving
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Phenolic Resin |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Wheaton™ BOD Bottle Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Wheaton 60 and 300mL BOD bottles and 300mL Black Borosilicate BOD bottles
Thermo Scientific™ Nalgene™ Autoclavable Septum Closure, Autoclavable, 38-430 size
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enable aseptic injection of reagent or sample withdrawal without compromising sterility or integrity of contents with this autoclavable septum closure.
Qorpak™ Black Phenolic PolyCone Lined Caps
Forms an exceptionally tight seal and offer a good chemical barrier. Qorpak™ Black Phenolic PolyCone Lined Caps is used for everything from liquids, to soaps, to macro-invertebrates.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Lined Cap (Ribbed) |
| Color | Black |
| Material | Phenolic Resin |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | Polycone |
| Sterility | Non-sterile |
Qorpak™ Green Thermoset Cap with F217 and PTFE Liner
Provides a wide range of chemical compatability and temperature tolerant. Qorpak™ Green Thermoset Cap with F217 and PTFE Liner are ideal for analytical lab samples, high purity chemicals, strong acids solvents, environmental samples, pharmaceuticals, and diagnostic reagents.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | 72 mm |
| Color | Green |
| Material | Thermoset |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | F217, PTFE |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Threaded Screw Cap |
| Color | White |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Ribbed |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Heat-Shrink Bands for Nalgene™ PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure the integrity of bottle contents with these tamper-resistant seals. Heat-shrink bands are gamma stable and include a perforated tear strip feature for easy removal.
| Product Type | Heat-shrink Band |
|---|---|
| No. per Case | 1000 |
| Material | PETG |
| No. per Pack | 1000 |
Fisherbrand™ Black Smooth Sided Mineral Filled Phenolic Cap with Rubber Liner
This black phenolic screw cap has smooth sides and a rubber liner to ensure a tight seal.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Colored Polypropylene Closures with 28-415 Finish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure leakproof performance with these colored, polypropylene closures with 28-415 finish. Closures are one-piece and linerless with integrally molded seal ring.
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Nalgene Colored Closures |
| Thread Size (Metric) | 28-415 |
| Height (Metric) With Closure | 15 mm |
| No. per Case | 500 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Equipment) | Nalgene narrow-mouth 500mL bottles |
| Product Type | Screw Cap |
| Diameter (Metric) | 30 mm (Outer) |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Bulk |
| No. per Pack | 500 |
| Liner Material | Unlined |
| Height (English) | 0.59 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ White Polypropylene Caps for Narrow-Mouth Containers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Wheaton leak-resistant narrow mouth bottles
| For Use With (Equipment) | Redi-pak™ leak resistant narrow mouth bottle |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Low-Density Extended Controlled Dropper Tips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
8mm extended controlled dropper tip made of LDPE (Low Density Polyethylene)
DWK Life Sciences Wheaton™ White Polypropylene Caps with Foam/LDPE Liners
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For general storage and packaging applications
| For Use With (Equipment) | Glass bottle or vial |
|---|---|
| Color | White |
| No. per Case | 200 Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Microlink Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Open top caps are ideal for storing and containing volatile solvents, sensitive compounds and corrosive chemicals
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Open Top Screw Caps with Silicone Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Open top screw caps have a bonded PTFE faced silicone liner that provides access with a syringe.
| For Use With (Equipment) | Glass bottle or vial |
|---|---|
| Product Type | Open Top Screw Cap |
| Closure Liner | PTFE/Silicone |
| Material | Phenolic Resin |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Tamper-Evident Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Contents cannot be accessed without removing cap or leaving evidence of puncture or insert
| Includes | Rolled safety edge |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Uni dose bottle and vial |
| Material | Aluminum |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Liner Material | Pulp/PVDC/Polyethylene |